Techno view360
Techno view360 is a blog which is regularly updated for techno new,smartphone features,new cars specification,camera lens specification,new bike launhes,laptop features and many more... Follow our blog,thanks.
Wednesday, 21 February 2018
Buy this Power Bank @just 5.11$
Buy this Power Bank @just 5.11$
Type: Emergency / Portable
Quality Certification: FCC,CCC,RoHS
Is LED Lamp Illumination: Yes
Output: 5V/2A
Output Interface: Single USB
Battery Capacity(mAh): 5001-7000mAh
Support Quick Charge Technology: One-way Quick Charge
Supports Solar Energy: No
Battery Type: 18650 Lithium Battery
Input Interface: Micro USB
Size: 9.6*2.5*2cm
Weight: 35.0000g
Type: Emergency / Portable
Quality Certification: FCC,CCC,RoHS
Is LED Lamp Illumination: Yes
Output: 5V/2A
Output Interface: Single USB
Battery Capacity(mAh): 5001-7000mAh
Support Quick Charge Technology: One-way Quick Charge
Supports Solar Energy: No
Battery Type: 18650 Lithium Battery
Input Interface: Micro USB
Size: 9.6*2.5*2cm
Weight: 35.0000g
Sunday, 4 June 2017
Hewlett-Packard 14-ac153TX
Hewlett-Packard 14-ac153TX

- Product Features:
- Launch Date : 01 November, 2016
- Operating System : Windows 10
- Processor : Core i3-5005U
- Battery : Lithium Ion Battery 65 watt hrs
- Price : Rs.34799
- Display Size : 14.0 inches
- Display Resolution : No
- RAM: 4GB
- RAM Type: DDR3
- Camera: 720p
- Summary
- Specification
- Alternatives
ATTRIBUTES
| Dimensions(WxHxD) | 345 x 241 x 23.9mm |
| Colors | Silver |
| Weight | 4.18 lbs |
| Display Features | WLED Bright View |
| Display Touchscreen | 1366 x 768 |
| Display Resolution | No |
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Type | WLED |
PROCESSOR
| Processor Make | Intel |
| Processor Model | Core i3-5005U |
| Processor Variant | Dual-Core Processor |
| Clock-speed | 2.0 GHz |
| Graphic Processor | AMD Radeon R5 M330 |
| Graphic Processor Make | AMD |
| Graphic Processor Variant | R5 M330 |
MEMORY
| Expandable Memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
| RAM type | DDR3 |
| Capacity | 4GB |
| RAM speed | 1600 MHz |
| Memory Layout | 4GB x 1 |
| HDD Capacity | 1TB |
| HDD type | SATA |
OS
| OS | Windows 10 |
BATTERY
| Battery type | Lithium Ion Battery |
| Capacity | 65 watt hrs |
NETWORKING
| Ethernet Ports(Numbers) | Yes |
| Ethernet type | 10/100 BASE-T |
| Wireless LAN | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4 |
| USB 2.0 slots | 2 |
| USB 3.0 slots | 1 |
| HDMI | 1 |
| Digital Media Reader | Yes |
| Web-cam | Yes |
| Web-cam resolution | 720p |
| Secondary cam(Rear-facing) | NA |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| Audio Solution | HD Audio Solution |
| Speakers | Dual Speakers |
| In-built Microphone | Yes |
| Sound Technologies | DTS Studio Sound |
ADDITIONAL FEATURES
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard | Island Style Keyboard |
| Fingerprint scanner | NA |
Apple MLH42HN/A
Apple MLH42HN/A

- Product Features:
- Launch Date : 01 November, 2016
- Operating System : macOS Sierra
- Processor : Core i7-6820HQ
- Battery : Lithium Ion Battery 87 watt hrs
- Price : Rs.242900
- Display Size : 15.4 inches
- Display Resolution : No
- RAM: 16GB
- RAM Type: LPDDR3
- Camera: 720p HD
- Summary
- Specification
- Alternatives
ATTRIBUTES
| Dimensions(WxHxD) | 349 x 240 x 15.5mm |
| Colors | Space Grey |
| Weight | 4.03 lbs |
| Display Features | LED IPS |
| Display Touchscreen | 2880 x 1800 |
| Display Resolution | No |
| Display Size | 15.4 inches |
| Display Type | LED Backlit Display |
PROCESSOR
| Processor Make | Intel |
| Processor Model | Core i7-6820HQ |
| Processor Variant | Dual-Core Processor |
| Clock-speed | 2.7 GHz |
| Graphic Processor | AMD Radeon Pro 455 |
| Graphic Processor Make | AMD |
| Graphic Processor Variant | 455 |
MEMORY
| Expandable Memory | NA |
| RAM type | LPDDR3 |
| Capacity | 16GB |
| RAM speed | 2133 MHz |
| Memory Layout | 8GB x 2 |
| HDD Capacity | 512GB SSD |
| HDD type | SSD |
OS
| OS | macOS Sierra |
BATTERY
| Battery type | Lithium Ion Battery |
| Capacity | 87 watt hrs |
NETWORKING
| Ethernet Ports(Numbers) | NA |
| Ethernet type | NA |
| Wireless LAN | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Digital Media Reader | Yes |
| Web-cam | Yes |
| Web-cam resolution | 720p HD |
| Secondary cam(Rear-facing) | NA |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Audio Solution | HD Audio Solution |
| Speakers | Stereo Speakers |
| In-built Microphone | Yes |
| Sound Technologies | Apple Stock Speakers |
ADDITIONAL FEATURES
| Pointing device | Force Touch Trackpad |
| Keyboard | Full Size Keyboard |
| Fingerprint scanner | Yes |
Subscribe to:
Comments (Atom)
-
Minimum Apertureć 22 Closest Focusing Distance (m) 0.28 Maximum Magnifcation (x) 0.25 (at 35mm) Filter Diameter (mm) 8...
-
About this item See Less Description Product Description Bold dual-tone design with ultra-thin form factor. Super Amol...
-
Apple iPhone 6S has a 5.5 inches HD screen and powered with A9 chip and a 12MP iSight camera) Display ...

