Display
| Type | LED-backlit IPS LCD (Retina HD display with 3D Touch) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP (iSight camera with 1.22µ pixels, Autofocus with Focus Pixels, True Tone flash, Panorama (up to 63 megapixels), Auto HDR for photos, Exposure control, Burst mode, ƒ/2.2 aperture, Five-element lens, Hybrid IR filter, Backside illumination sensor, Sapphire) |
| Front Camera | 5 MP (720p HD video recording, Retina Flash, Æ’/2.2 aperture, Auto HDR for photos and videos, Backside illumination sensor, Exposure control, Burst mode, Timer mode, Face detection) |
| Image Stablizer | Yes |
| Flash | Yes (True Tone flash) |
| Video Recording | Yes (4K video recording (3840x2160) at 30 fps, 1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps, 720p HD video recording at 30 fps, Slo-mo video support for 1080p at 120 fps and 720p at 240 fps, Cinematic video stabilisation (1080p and 720p), Continuous autofocus ) |
Battery
| Capacity | 2915 mAh (Li-Po) |
| Type | Non Removable |
| Talktime | 24 hrs (on 3G) |
| Standby Time | 384 hrs (on 3G) |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm |
| Weight | 192 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Dual Core 2 GHz (A9 chip with 64-bit architecture Embedded M9 motion coprocessor) |
| Operating System | iOS 9 |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz) UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz) ) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.2 |
| WiFi | Yes (802.11a/b/g/n/ac Wi‑Fi with MIMO) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Single |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | No |
| Media Player | Yes (AAC, HE‑AAC, MP3, MP3, VBR, AIFF, WAV) |
| Video Player | Yes (H.264, AAC-LC, m4v, mp4, mov) |
Additional Feature
| Sensors | Touch ID, Barometer, Three-axis Gyro, Accelerometer, Proximity, Ambient Light (fingerprint sensor ) |
| Built in Applications | Yes (Camera, Photos, Health, Messages, Phone, FaceTime, Mail, Music, Wallet, Safari, Maps, Calendar, iTunes Store, App Store, Notes, Contacts, iBooks, Game Center, Weather, Reminders, Clock, Videos, Stocks, Calculator, Voice Memos, Compass, Podcasts, Watch, Ti) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with Multitouch, oleophobic coating) |

No comments:
Post a Comment