Meizu Pro 5 features a 5.7 inch full HD (1920 X 1080 pixels) Super
Amoled display. It is powered by an octa core (quad 2.1GHz + quad
1.5GHz) Samsung Exynos 7420 processor.
Display
| Type | Super AMOLED ( FHD display with 2.5D glass panel, Gorilla Glass 3) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 386 ppi |
| Screen Size | 5.7 inches |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | Yes |
Camera
| Rear Camera | 21 MP (Sony IMX230 sensor, 1/24 inch CMOS and single pixel size of 1.12 μm) |
| Front Camera | 5 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (dual-LED (dual tone) flash) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 3050 mAh (with Quick Charge 2.0) |
| Type | Non Removable |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 156.7 x 78 x 7.5 mm |
| Weight | 166 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 2.1 GHz ((quad 2.1GHz + quad 1.5GHz) Samsung Exynos 7420 processor) |
| Operating System | Android 5.0 (Lollipop, Based on Flyme 4.5 and upgradable to Flyme OS 5) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 |
| WiFi | Yes (Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot) |
| Internet | GPRS |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (MP3,Amr, Wav, AAC) |
| Video Player | Yes (3GP,MP4) |
Additional Feature
| Built in Applications | Yes (Google Talk, Twitter, Facebook chat, YouTube, Gmail, Google Search, Google+, WhatsApp) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacative with Multitouch) |

No comments:
Post a Comment