Elephone P9000 has a metal frame that has gone through 34 hours
processing crafted and 220 cutting processes. It features a 5.5-inch
full HD OGS display with 1920 x 1080 pixels resolution and 401 ppi pixel
density. It is powered by a 1.8GHz + 1.0GHz MediaTek MT6755M octa-core
processor, which is clubocta-coreARM Mali-T860 GPU. The smartphone comes
with 4GB RAM and 32GB internal storage, which can be further expandable
up to 64GB via microSD card. The device runs on Android 7.0 Nougat
operating system and is backed up by a 3000mAh lithium-polymer
non-removable battery, which claims to offer talk-time of 22 hours and
standby time of 500 hours.
On the camera front, Elephone P9000 it has 13-megapixel (Sony IMX 258)
auto-focus rear camera with LED flash and an 8-megapixel front facing
camera for selfies and video chats. The smartphone also houses a
fingerprint scanner on the back and comes with Type-C port support.
Besides, the device offers Dual SIM, 4G, WiFi, WiFi Hotspot, Bluetooth,
Gravity sensor, Proximity sensor, Light sensor, Gyrometer, Hall sensor
and Breath LED. The handset measures 14.8 x 0.9 x 7.4 cm and weighs 168
grams.
Display
| Type | FHD IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | 256 GB |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Sony IMX258) |
| Front Camera | 8 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 3000 mAh |
| Type | Non Removable |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 151.8 x 74.9 x 9.85 mm |
| Weight | 175 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 2 GHz (Helio P10 MTK6755) |
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
Connectivity
| Network | 4G/LTE, 3G, 2G ( GSM: 850, 900, 1800, 1900MHzWCDMA: Bands: 1/2/4/5/8FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.1.1 (A2DP) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With GLONASS, With A-GPS |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual |
| NFC | Yes |
| DLNA | Yes |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (MP3, AAC, AAC+, WMA (v9 and v10), AMR-NB, AMR-WB, WAV, FLAC, WAV, OGG) |
| Video Player | Yes (HEVC (H.265), H.264, MPEG-4, DivX, Xvid, MPEG-2, MP4, MOV, 3GP, AVI, MKV, ASF) |
Additional Feature
| Sensors | Gyroscope, Digtal Compass, Accelerometer, Proximity |
| Built in Applications | Yes (Google Talk, Twitter, Facebook chat, YouTube, Gmail, Google Search, Google+, WhatsApp) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with multitouch) |

No comments:
Post a Comment