The Color M4 smartphone features a 4-inch display with a resolution of
800 x 480 pixels and is powered by a quad-core (MT6737M) processor,
along with Mali T720-MP1 650MH GPU. It comes with 1GB of RAM and 16GB of
internal storage, which can be further expandable via microSD card. The
smartphone runs on Android 6.0 Marshmallow operating system and is
backed up by a 1450mAh Lithium-ion battery. On the camera front, the
Color M4 sports a 5-megapixel rear camera with a LED Flash and a
2-megapixel front-facing camera for selfies. The camera features include
a panorama mode, geo-tagging, smile shot mode, continuous-shot mode and
time lapse video. Besides, the smartphone offers Dual-SIM, 4G VoLTE,
Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) and microUSB port. The handset
measures 125.5mm x 64.0mm x 10.6mm and weighs 114 grams.
Display
| Type | TFT-LCD |
| Resolution | 800 X 400 pixels |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Size | 4 inches |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable | 64 GB (micro sd card slot) |
Camera
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 1450 mAh |
| Type | Removable |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 125.5 x 64.0 x 10.6 mm |
| Weight | 114 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Quad Core 1 GHz (MediaTek MT6737M) |
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
Connectivity
| Network | 4G/LTE, 3G, 2G ( With VoLTE) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 b/g/n) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS |
| USB | Micro |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual |
| NFC | No |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (.aac .amr .awb .midi .mp3 .wav .wma .ape .flac .vqf) |
| Video Player | Yes (.3gp .mp4 .flv .avi .mov .mkv .mpeg .rm .rmvb .wmv) |
Additional Feature
| Sensors | Light Sensor, Accelerometer |
| Built in Applications | Yes |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive muti touch) |

No comments:
Post a Comment