Nubia Z7 Max has superb features like Snapdragon 801 processor, 2 GB
RAM, and a 13 megapixel rear camera capable of recording 4K videos.
Display
| Type | TFT-LCD (16M colors) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | 64 GB (Micro SD card) |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (4128 x 3096 pixels, autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR) |
| Front Camera | 5 MP (1080p@30fps) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes (2160p@30fps, 1080p@30fps) |
Battery
| Capacity | 3100 mAh (Li-On) |
| Type | Removable |
| Talktime | 40 hrs (for 3G) |
| Standby Time | 720 hrs (for 3G) |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 152.7 x 76 x 8.7 mm (6.01 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 160 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Quad Core 2.5 GHz (Krait 400, Chipset: Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801) |
| Operating System | Android 4.4.2 (KitKat) |
Connectivity
| Network | 4G/LTE, 3G, 2G (LTE 1800 / 2100 / 2600 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 (with A2DP) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual (Micro-SIM, dual stand-by) |
| NFC | No |
| DLNA | Yes |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (WAV, AAC, AMR, MP3, MIDI, eAAC+) |
| Video Player | Yes (3GP, MP4, WMA, xVID, AVI, MKV, H.264, H.263) |
Additional Feature
| Sensors | Digtal Compass, Proximity, Gyroscope, Accelerometer |
| Built in Applications | Yes (Photo viewer/editor, Document viewer, Organizer, Voice memo/dial/commands, Predictive text input) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with multitouch, Nubia UI 2.0) |

No comments:
Post a Comment