Alcatel Idol X+ has a 5 inch full HD display, 2 GB RAM, a 13.1
megapixel rear camera and runs on Android 4.2 Jelly Bean Operating
System.
Display
| Type | IPS-LCD (16M colors) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Size | 5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | No |
Camera
| Rear Camera | 13.1 MP (4208 x 3120 pixels, autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection) |
| Front Camera | 2 MP (1080p) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 2500 mAh (Li-On) |
| Type | Removable |
| Talktime | 27 hrs |
| Standby Time | 650 hrs |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 140.4 x 69.1 x 7.9 mm |
| Weight | 130 grams (5.53 x 2.72 x 0.31 in) |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 2 GHz (Chipset: Mediatek MT6592, Cortex-A7) |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 HSDPA 900 / 2100) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 (with A2DP) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual (Micro-SIM, dual stand-by) |
| NFC | No |
| DLNA | Yes |
Multimedia
| Radio | Yes (FM Radio with RDS) |
| Media Player | Yes (MP3, MP2, AMR, MIDI, Vorbis, APE, AAC, AAC+, FLAC) |
| Video Player | Yes (H.265, H.264, H.263, MPEG-4, XVID, VP8, VC-1) |
Additional Feature
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Light Sensor |
| Built in Applications | Yes (Organizer, Image/video editor, Document viewer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Voice memo/dial, Predictive text input, Gameloft Live, Asphalt7, Real Football 2014, Danger Dash, Little Big City, Uno & Friends) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Black Crystal touch panel, Corning Gorilla glass 2,NEG glass, Oleophobic coating, Capacitive touch screen, Multi-touch 5 points, and OGS with Full lamination) |

No comments:
Post a Comment