The new HTC One is a 5 inch smartphone powered by Quad-core 2.3 GHz
processor with 2GB RAM and runs on Android 4.4.2 KitKat OS.
Display
| Type | Super LCD 3 (16M colors) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Size | 5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | 128 GB |
Camera
| Front Camera | 5 MP, 4 MP (1080p@30fps, HDR Dual camera 2688х1520 pixels, autofocus, 1/3 sensor size, 2µm pixel size, automatic simultaneous video and image recording, geo-tagging, face and smile detection, HDR, panorama) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (dual-LED (True Tone) ) |
| Video Recording | Yes (1080p@30fps, 720p@60fps, HDR, stereo sound rec., video stabilization) |
Battery
| Capacity | 2600 mAh (Li-Po) |
| Type | Non Removable |
| Talktime | 14 hrs |
| Standby Time | 271 hrs |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm |
| Weight | 160 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Quad Core 2.3 GHz (Krait 400, Chipset: Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801) |
| Operating System | Android 4.4.2 (KitKat) |
Connectivity
| Network | 4G/LTE, 3G, 2G (LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 (with A2DP) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With GLONASS, With A-GPS |
| USB | Micro (2.0 (MHL), USB On-the-go, USB Host) |
| HDMI | MHL (A/V link) |
| Headphone Connector | 3.5 mm (Beats Audio sound enhancement) |
| SIM | Single (Nano-SIM) |
| NFC | Yes (Market dependent) |
| DLNA | Yes |
Multimedia
| Radio | Yes (Stereo FM radio with RDS) |
| Media Player | Yes (MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player) |
| Video Player | Yes (DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player) |
Additional Feature
| Sensors | Gyroscope, Digtal Compass, Proximity, Accelerometer |
| Built in Applications | Yes (Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Organizer, Document viewer/editor, Photo viewer/editor, Voice memo/dial/commands, Predictive text input) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with multitouch, Corning Gorilla Glass 3, HTC Sense UI v6) |


No comments:
Post a Comment