Google Pixel XL features a 5.5 inch (2560×1440 pixels) AMOLED
display powered by an quad core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)
processor and 12.3MP rear camera.
Display
| Type | AMOLED (Corning Gorilla Glass 4) |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Pixel Density | 534 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable | No |
Camera
| Rear Camera | 12.3 MP (Sony IMX378 sensor, 1.55um pixel, f/2.0 aperture, PDAF, LDAF) |
| Front Camera | 8 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (dual-LED (dual tone)) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 3450 mAh (Li-Ion) |
| Type | Non Removable |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 154.7 x 75.7 x 8.6 mm |
| Weight | 168 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Quad Core 2.15 GHz (Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo), Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821) |
| Operating System | Android 7.1 (Nougat) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1900, HSDPA 2100 LTE 700, LTE 1900, LTE 900, LTE 1700, LTE 850, LTE 2600, LTE 1800, LTE 800, LTE 2100, LTE 2300, LTE 2500) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.2 (A2DP, LE) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Single (Nano Sim) |
| NFC | Yes |
| DLNA | Yes |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (WAV, eAAC+, MP4, AAC+, OGG, FLAC, MIDI, WMA, M4A, MP3, AMR, AAC, PCM) |
| Video Player | Yes (3GP, M4V, H.264, MKV, MOV, AVI, xVID, WMV, FLV, MP4, H.265) |
Additional Feature
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, Digtal Compass, Gyroscope, Barometer |
| Built in Applications | Yes (Calculator, Calendar, Notes, Reminders, To-do list, World clock, Organizer, Google Apps) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capactive with multitouch) |
No comments:
Post a Comment