Powered by 2.3 GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 801 processor with 3GB RAM running Android’s 4.4 KitKat OS.
Display
| Type | IPS-LCD |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 443 ppi |
| Screen Size | 5 inches |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable | 128 GB |
Camera
| Rear Camera | 20 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 3400 mAh |
| Type | Non Removable |
Dimension
| Design | Bar |
Operating System And Processor
| Processor | Quad Core 2.3 GHz (Qualcomm SnapDragon801) |
| Operating System | Android 4.4 (KitKat) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (850/900/1800/1900 850/900/1900/2100 1/2/3/4/5/7/8) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 b/g/n) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual |
| NFC | Yes |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (MP3) |
| Video Player | Yes (MP4) |
Additional Feature
| Sensors | Gyroscope, G- sensor, Accelerometer, Light Sensor, E-Compass, Proximity |
| Built in Applications | Yes |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive Multipoint-Touch with Gorilla Glass) |

No comments:
Post a Comment