Acer SF713-51M775
Attributes
| Dimensions(WxHxD) | 324 x 229 x 9.98mm |
| Colors | Black and Gold |
| Weight | 2.46 lbs |
| Display Features | FHD TFT LCD |
| Display Touchscreen | 1920 x 1080 |
| Display Resolution | No |
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Type | FHD LED |
Processor
| Processor Make | Intel |
| Processor Model | Core i5-7Y54 |
| Processor Variant | Dual-Core Processor |
| Clock-speed | 1.2 GHz |
| Graphic Processor | Intel HD 615 |
| Graphic Processor Make | Intel |
| Graphic Processor Variant | HD 615 |
Memory
| Expandable Memory | NA |
| RAM type | LPDDR3 |
| Capacity | 8GB |
| RAM speed | 1866 MHz |
| Memory Layout | 8GB x 1 |
| HDD Capacity | 256GB SSD |
| HDD type | SSD |
OS
| OS | Windows 10 |
Battery
| Battery type | Lithium Ion Battery |
| Capacity | 45 watt hrs |
Networking
| Ethernet Ports(Numbers) | NA |
| Ethernet type | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless LAN | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4 |
| Digital Media Reader | Yes |
| Web-cam | Yes |
| Web-cam resolution | 720p HD |
| Secondary cam(Rear-facing) | NA |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| Audio Solution | HD Audio Solution |
| Speakers | 2 x Stereo Speakers |
| In-built Microphone | Yes |
| Sound Technologies | Dolby Digital Plus Home Theater |
Additional features
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard | FineTip Keyboard |
| Fingerprint scanner | NA |

No comments:
Post a Comment