From the manufacturer
Legal and Disclaimers
* Rapid Charging & Battery Disclaimer:
Battery must be substantially depleted; charging rate slows as
charging progresses. All battery life claims are approximate and based
on a mixed use profile (which includes both usage and standby time)
under optimal network conditions. Actual battery performance will vary
and depends on many factors including signal strength, network
configuration, age of battery, operating temperature, features selected,
device settings and voice, data and other application usage patterns.
^ Network Disclaimer:
Certain features, functionality and product specifications may
be network dependent and subject to additional terms, conditions and
charges. All are subject to change without notice.
# Advanced nano-coating technology creates a water repellent
barrier to help protect against moderate exposure to water such as
accidental spills, splashes, or light rain. Not designed to be submerged
in water or exposed to pressurised water or other liquids; Not
waterproof.
## SD Card Capacity:
Actual usable capacity will be less due to formatting and
operating system. MicroSD card sold separately. It may not be possible
to move content with DRM restrictions to the card.
Moto G Play, 4th Gen Mobile Phone Information
Colour: Black
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 2 GB |
| Item Weight | 136 g |
| Product Dimensions | 11.4 x 0.9 x 7.2 cm |
| Item model number | XT1602 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth |
| Connectivity technologies | 4G LTE (B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40) , GSM/GPRS/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), UMTS/HSPA+ (850, 900, 1900, 2100 MHz), WiFi 802.11 a/b/g/n(2.4 GHz) |
| Special features | 4G VoLTE, Dual SIM, Camera with dual LED flash, 10W rapid charger, Water-repellent nano-coating, GPS |
| Other camera features | 5MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 135 Grams |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 2800 |
| Whats in the box | Handset, Battery, Get Start Guide, Headset, Wall Charger, Warranty Card and Legal Guide |
No comments:
Post a Comment