Product description
Colour:Gunmetal
|
Size name:64GB
Review from dpreview.com
Mainline Publications:
"Compelling features, clutter-free software, desirable upgrades and superb value yet again. It's easy to see why the OnePlus 3T is near the top of our favourites list" - Hitesh Raj Bhagat, The Economic Times."Great phone, fantastic form factor, excellent attention to detail, all the cool things that have become synonymous with a OnePlus phone - and then a little bit more" – Rajiv Makhni, NDTV.
"The OnePlus 3T is just a wonderful smartphone. Rs.29,999/- is a fantastic price for the phone! It just demolishes the best phones out there with its superb pricing" – Javed Anwer, India Today.
Tech Reviews:
"OnePlus 3T delights you with blazing fast performance and premium design, stuff that makes it a top choice in the premium smartphone segment" - Soham Raninga, Digit.in.“OnePlus just made one of the fastest phone we have ever tested, even faster” - Ashwin Ganesh, C4Etech.
"With top-of-the-line specifications, solid construction and a fluid build of Android, the OnePlus 3T is arguably the most well-rounded Android phone around. That it costs half that of other flagships just makes it better" - Dhruv Bhutani, Fonearena.
Global Reviews:
“OnePlus 3T is the fastest charging phone in the world right now.” - MKBHD.“OnePlus makes its best phone even better.” - The Verge.
The OnePlus 3T was rated 9/10 by CNET and named their Editor's Choice of November 2016.
OnePlus 3T Mobile Phone Information
Colour: Gunmetal | Size: 64GB
Technical Details
| OS | Android |
| RAM | 6 GB |
| Item Weight | 159 g |
| Product Dimensions | 15.3 x 0.7 x 7.5 cm |
| Item model number | 3T |
| Wireless communication technologies | Bluetooth;WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | 4G, GSM;(1900/1800/850/900 MHz);HSPA+;3G;(2100/1900/850/900 MHz);(2100/1800/2600/900/800 MHz);GPRS;EDGE;WiFi 802.11 b/g/n; WCDMA: Bands 1/2/5/8; FDD-LTE: Bands 1/3/5/7/8/20; TDD-LTE: Bands 38/40 |
| Special features | ;;Dual SIM;GPS;Music Player;Video Player;;Fingerprint sensor;Hall sensor;Accelerometor;Gyroscope;Proximity sensor;Ambient light sensor;Electronic compass;E-mail |
| Other camera features | 16MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 160 Grams |
| Colour | Gunmetal |
| Battery Power Rating | 3400 |
| Whats in the box | Handset, Dash Type-C Cable, Dash Power Adapter, SIM Tray Ejector, Screen Protector (pre-applied), Safety Information and Quick Start Guide |
No comments:
Post a Comment