Nokia 6 Coming Soon know its full features.
This Nokia 6 features a 5.5 inches Full HD display and runs on Android
7.0 Nougat Operating system powered by a Octa-core 14 GHz processor
along 4 GB of RAM & 64 GB of internal storage.
Display
| Type | FHD IPS |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable | 128 GB (Micro SD card) |
Camera
| Rear Camera | 16 MP (f/2.0, phase detection autofocus, 1.0 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR) |
| Front Camera | 8 MP ( f/2.0, 1.12 µm pixel size, 1080p) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (dual-LED (dual tone) flash) |
| Video Recording | Yes (1080p@30fps) |
Battery
| Capacity | 3000 mAh (Non-removable Li-Ion) |
| Type | Non Removable |
| Talktime | 18 hrs, 36 hrs (on 3G ) |
| Standby Time | 750 hrs, 768 hrs ( on 3G) |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 154 x 75.8 x 8.4 mm |
| Weight | 169 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 1.4 GHz (Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430) |
| Operating System | Android 7.0 (Nougat) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 HSDPA 850, HSDPA 1900, HSDPA 2100 LTE 2100, LTE 800, LTE 1800, LTE 2600, LTE 850, LTE 1900, LTE 2300, LTE 2500) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.1 (A2DP, LE) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual (Nano-SIM, dual stand-by) |
| NFC | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (WAV, AAC, AMR, MP3, WMA, MIDI, FLAC, OGG, AAC+) |
| Video Player | Yes (3GP, MP4, WMV, AVI, DivX, MKV, H.264, H.263) |
Additional Feature
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyroscope, Fingerprint |
| Built in Applications | Yes |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with multitouch) |

No comments:
Post a Comment