A smartphone with 4.70-inch display powered by 1.2GHz Quad Core processor with 1GB RAM and 6.7-megapixel rear camera.
Display
| Type | AMOLED (16M colors) |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Pixel Density | 316 ppi |
| Screen Size | 4.7 inches |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Expandable | 128 GB |
Camera
| Rear Camera | 6.7 MP (Backside-illuminated image sensor, True 16:9 sensor, Carl Zeiss optics, autofocus, geo-tagging, face detection, panorama) |
| Front Camera | 5 MP (1080p) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Capacity | 2220 mAh |
| Type | Removable |
| Talktime | 22 hrs |
| Standby Time | 600 hrs |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 134.7 x 68.5 x 8.9 mm |
| Weight | 134 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Quad Core 1.2 GHz (Cortex A7, Qualcomm Snapdragon 400) |
| Operating System | Windows 8.1 |
Connectivity
| Network | 4G/LTE, 3G, 2G ( WCDMA 850/900/2100 GSM 850, 900, 1800, 1900) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 (A2DP, LE/ apt-X after WP8 Denim update) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot) |
| Internet | EDGE, GPRS |
| GPS | With GLONASS, With A-GPS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| SIM | Single (Nano-SIM) |
| NFC | Yes |
| DLNA | Yes |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (AAC LC, AMR-NB, GSM FR) |
| Video Player | Yes (H.263, H.264/AVC, MPEG-4, VC-1, Windows video) |
Additional Feature
| Sensors | Digtal Compass, Magnetometer, Proximity, Accelerometer, Ambient Light |
| Built in Applications | Yes (Google Talk, Yahoo, Facebook chat, YouTube, Gmail, Google Search, WhatsApp, Calculator, Clock, Calendar, Alarm clock, Reminders, Phonebook, To-do list, Family Room, Kids Corner, OneNote) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive, Corning Gorilla Glass 3, Easy to clean, High brightness mode, Wide viewing angle, Scratch resistant glass) |

No comments:
Post a Comment