HTC One M9s Dual features a 5 inch display and powered by 2.2 GHz octa
core MediaTek processor paired with 2G RAM and runs on Android 5.0.1
Lollipop operating system with HTC Sense UI on top.
Display
| Type | FHD IPS |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen Size | 5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable | 2 TB (micro SD card) |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (auto-focus, BSI sensor) |
| Front Camera | 4 MP ( HTC UltraPixel, BSI sensor) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (dual-LED) |
| Video Recording | Yes (1080p) |
Battery
| Capacity | 2840 mAh (Li-Po) |
| Type | Non Removable |
| Talktime | 22 hrs |
| Standby Time | 590 hrs |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 144.6 x 69.7 x 9.61 mm |
| Weight | 158 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 2.2 GHz (MediaTek MT6795T Helio X1) |
| Operating System | Android 5.0.1 (Lollipop, HTC Sense UI) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS: 850/900/1900/2100 MHz FDD: Bands 1,3,5,7,8, TDD: Bands 38, 39, 40, 41) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.1 |
| WiFi | Yes (Wi-Fi: 802.11 b/g/n (2.4 GHz)) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Single (nano SIM) |
| NFC | Yes |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (MP3) |
| Video Player | Yes (MP4, 3GPP, 3GP) |
Additional Feature
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Built in Applications | Yes (Google Talk, Twitter, Facebook chat, YouTube, Gmail, Google Search, Google+, WhatsApp) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive Multipoint-Touch) |

No comments:
Post a Comment