Motorola Droid Maxx 2 comes with 5.5-inch display. It is powered by a
Qualcomm Snapdragon 615 1.7GHz octa-core processor paired with 2GB of
RAM.
Display
| Type | FHD IPS (Corning Gorilla Glass 3) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable | 128 GB (micro SD card) |
Camera
| Rear Camera | 21 MP (f/2.0 aperture, Closed loop processing, Phase Detect Auto-Focus (PDAF), Color Correlated Temperature (CCT), Quick Capture, Tap (anywhere) to capture, 4X digital zoom, Burst mode, Night mode, Auto HDR, Panorama, Drag to focus & exposure) |
| Front Camera | 5 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (dual-LED) |
| Video Recording | Yes (Video Stabilization, 1080p HD video (30fps), Slow motion video) |
Battery
| Capacity | 3630 mAh |
| Type | Removable |
| Talktime | 48 hrs (Mixed usage up to 48 hours) |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 148.0 x 75.0 x 8.9-10.9 mm |
| Weight | 169 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 615) |
| Operating System | Android 5.1.1 (Lollipop) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.0 (LE) |
| WiFi | Yes (802.11a/g/b/n (dual band capable)) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Single (Nano SIM) |
| NFC | Yes |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (MP3) |
| Video Player | Yes (MP4, 3GPP, 3GP) |
Additional Feature
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light |
| Built in Applications | Yes (Google Talk, Twitter, Facebook chat, YouTube, Gmail, Google Search, Google+, WhatsApp) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive Multipoint-Touch, Water Repellent coating) |

No comments:
Post a Comment