Display
| Type | LED-backlit IPS LCD (16M colors) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Size | 5.5 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP (Dual 12 MP camera, (f/1.8, 28mm & f/2.8, 56mm), phase detection autofocus, 2x optical zoom, Geo-tagging, simultaneous 4K video and 8MP image recording, touch focus, face/smile detection, HDR (photo/panorama)) |
| Front Camera | 7 MP (f/2.2, 1080p@30fps, 720p@240fps, face detection, HDR, panorama) |
| Image Stablizer | Yes (Optical) |
| Flash | Yes (Dual-LED (dual tone)) |
| Video Recording | Yes (2160p@30fps, 1080p@60fps,1080p@120fps, 720p@240fps) |
Battery
| Type | Non Removable |
| Talktime | 21 hrs |
| Standby Time | 384 hrs |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm |
| Weight | 188 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Dual Core 1.4 GHz (A10 Fusion chip with 64-bit architecture) |
| Operating System | iOS 10 |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 LTE 700 / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 / 850) |
| GSM/CDMA | GSM & CDMA |
| Bluetooth | 4.2 (A2DP, LE) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot) |
| Internet | EDGE, GPRS |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | No |
| SIM | Single (Nano-SIM) |
| NFC | Yes |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | No |
| Media Player | Yes (WAV, AAC, MP3, MIDI, OGG, eAAC+, AIFF, HE-AAC, MP3 VBR, Apple Lossless) |
| Video Player | Yes (3GP, MP4, FLV, AVI, MOV, H.264, H.263, M4V, MPEG4, H.265) |
Additional Feature
| Water Resistant | Yes (Water resistant up to 1 meter and 30 minutes) |
| Sensors | Barometer, Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Digtal Compass |
| Built in Applications | Yes (Recorder, Organizer, Photo editor, World clock, Wallet, Alarm clock, To-do list, Reminders, Notes, Phonebook, Calendar, Calculator, Clock, Weather, iTunes Store, Google Talk, Twitter, YouTube, Gmail, WhatsApp) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with multitouch, Shatter proof glass, oleophobic coating) |

No comments:
Post a Comment