A 5.2 inch smartphone with Android Lollipop Operating System powered by Octa core 1.5 GHz processor and 8 MP camera.
Display
| Type | IPS-LCD |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 423 ppi |
| Screen Size | 5.2 inches |
Memory
| RAM | 1.5 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Expandable | 128 GB |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (3264 x 2448 pixels, laser autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama) |
| Front Camera | 5 MP |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes (1080p@30fps) |
Battery
| Capacity | 2300 mAh |
| Type | Removable |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 142.7 x 72.6 x 9.9 mm |
| Weight | 139 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 1.5 GHz (Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615) |
| Operating System | Android 5.1 (Lollipop) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 HSDPA 900, HSDPA 2100 LTE 2100, LTE 800, LTE 1800, LTE 2600) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.1.1 (A2DP) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro |
| HDMI | No |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Single |
| NFC | Yes |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (WAV, AAC, AMR, MP3, WMA, MIDI, FLAC, AAC+) |
| Video Player | Yes (3GP, MP4, xVID, AVI, DivX, H.264, H.263) |
Additional Feature
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Digtal Compass |
| Built in Applications | Yes (Calculator, Calendar, Phonebook, Notes, To-do list, World clock, Organizer, Clock, Google Apps) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive with multitouch) |

No comments:
Post a Comment