Display
| Type | Super AMOLED (16M colors) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Pixel Density | 386 ppi |
| Screen Size | 5.7 inches |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable | 128 GB (Micro SD card) |
Camera
| Rear Camera | 16 MP (5312 x 2988 pixels, autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR) |
| Front Camera | 5 MP (1080p) |
| Image Stablizer | No |
| Flash | Yes (LED) |
| Video Recording | Yes (1080p@30fps) |
Battery
| Capacity | 3050 mAh |
| Type | Non Removable |
Dimension
| Design | Bar |
| Size | 158 x 76.8 x 5.9 mm |
| Weight | 151 grams |
Operating System And Processor
| Processor | Octa Core 1.8 GHz (1.8GHz Quad Core + 1.3GHz Quad Core, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615) |
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G/LTE (GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1900, HSDPA 2100 LTE 2100, LTE 800, LTE 1800, LTE 2600) |
| GSM/CDMA | GSM |
| Bluetooth | 4.1.1 (A2DP, EDR, LE) |
| WiFi | Yes (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot) |
| Internet | GPRS, EDGE |
| GPS | With A-GPS, With GLONASS |
| USB | Micro (2.0) |
| HDMI | Yes |
| Headphone Connector | 3.5 mm |
| SIM | Dual |
| NFC | Yes |
| DLNA | No |
Multimedia
| Radio | Yes |
| Media Player | Yes (WAV, AAC, AMR, MP3, WMA, MIDI, FLAC, OGG) |
| Video Player | Yes (3GP, MP4, FLV, AVI, MKV, H.264, H.263, M4V) |
Additional Feature
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Digtal Compass, Fingerprint |
| Built in Applications | Yes (Calculator, Calendar, Phonebook, Notes, To-do list, World clock, Organizer, Clock, Google Apps, Samsung Apps) |
| Warrenty | 1 Year |
| Keypad | Touchscreen (Capacitive Multipoint-Touch, Corning Gorilla Glass 4) |

No comments:
Post a Comment